29
maj
17:28

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

 

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO POSTU?

Post jest czasem oczyszczania zarówno ciała jak i ducha, najlepsze efekty osiąga się kiedy już kilka dni przed postem zaczynamy „przestawiać się” na inny tryb. Polecamy Państwu trzy dni przed rozpoczęciem wykluczyć z diety mięso, alkohol, papierosy, kawę i słodycze. Ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Dobrze jest również przygotować się od strony duchowej i psychologicznej. Trochę zwolnić tryb dnia i zastanowić się nad tym z czym przyjeżdżacie Państwo na post. Jakie sfery Państwa życia wymagają większej uwagi, a gdzie tej uwagi i energii jest zdecydowanie za dużo.

Co należy wziąć ze sobą?

• Duży kubek do picia ziół / kubek do parzenia ziół / ew. termos – najlepiej szklany!!!
• termofor,
• wygodny strój do gimnastyki,
• notes i długopis,
• kijki do nordic walking (jeśli ktoś posiada własne; organizator nie zapewnia kijków),
• wyniki badań (podstawowe: morfologia, badanie moczu; ewentualnie dodatkowe w przypadku chorób przewlekłych).

FORMACJA DUCHOWA

Według św. Hildegardy post pomaga zharmonizować ze sobą cztery przestrzenie ludzkiego życia: Boga, świat, duszę i ciało.

 

LEKARZ I KAPŁAN NA POŚCIE ŚW. HILDEGARDY

Na rekolekcjach będzie obecny lekarz. Oprócz kapłana, który będzie czuwał nad rekolekcjami, do dyspozycji uczestników będzie również o. Tomasz Tęgowski OFM Conv. wykształcony w medycynie św. Hildegardy.

Proponujemy 2 formy postu:

Każdy uczestnik rekolekcji może podjąć jedną z poniższych form postu. Jakkolwiek w zimie, z powodu dużego wychłodzenia organizmu, rekomendujemy 2 formę postu: „Dietę orkiszowo-warzywną”.

1. Post ścisły – rekomendowany od wiosny do jesieni.

2. Dieta orkiszowo-warzywna. Łagodny i bezpieczny sposób oczyszczania organizmu i utraty wagi – posiłki oparte na produktach orkiszowych i warzywach.

 

PRZECIWWSKAZANIA DO PODJĘCIA POSTU:

ostre infekcje, zaawansowana choroba nowotworowa, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, nerwice, choroby psychiczne.

 

NA POCZĄTEK DIAGNOZA

Każdy uczestnik rekolekcji zostanie zdiagnozowany pod kątem dysharmonii w obrębie narządów. Lekarz ustali stan organizmu. Do dyspozycji uczestników przez cały okres trwania sesji i warsztatów w celu „diagnozy i pomocy duchowej” jest spowiednik, kierownik duchowy i lekarz medycyny.

 

CO POTEM?

Na podstawie szczegółowej diagnozy i rozpoznania lekarz zaplanuje indywidualną terapię dostosowaną do potrzeb każdego uczestnika rekolekcji. W ramach terapii dla ciała zaproponujemy kurację ziołami oraz dietę wg św. Hildegardy z Bingen i jej programu zdrowia.
W programie również codzienna poranna gimnastyka i czas na spacery.

 

DZIĘKI TERAPII MOŻESZ ULECZYĆ:

Alergię, bezsenność, brak odporności, chroniczne zmęczenie, cellulitis, dolegliwości układu pokarmowego, impotencję, menopauzę, migreny, niepłodność, oziębłość seksualną, przedwczesne starzenie się, zmarszczki, stany bólowe narządu ruchu, uzależnienia.

 

Pax Christi – POKÓJ CHRYSTUSA

Warunkiem zdrowego życia jest harmonia wewnętrzna.
Według systemu medycznego św. Hildegardy należy zatroszczyć się o harmonię w czterech relacjach ludzkiego życia:

• relacji do Boga,
• relacji do świata,
• relacji do duszy (cnoty i wady),
• relacji do ciała.

Najlepszym sposobem, aby tego dokonać jest podjęcie rekolekcji z postem. Spokój i czas, którego na co dzień może nam brakować, pozwoli spotkać się ze sobą samym w celu zmiany negatywnych nawyków, które kierują naszym postępowaniem.
Święta Hildegarda z Bingen w jednym ze swoich dzieł, Liber Vitae Meritorum, podaje 35 pozytywnych postaw życiowych i tyleż samo odpowiadających im negatywnych (w nomenklaturze św. Hildegardy nazywanych cnotami i wadami). Negatywne postawy uniemożliwiają, a pozytywne pomagają utrzymać nie tylko duszę lecz także i ciało w stanie zdrowia.

Rekolekcje są czasem, kiedy z pomocą wykwalifikowanych terapeutów można poznać swoje postawy negatywne i nauczyć się zamiany ich w cnoty.

 

W RAMACH TERAPII DLA DUCHA PROPONUJEMY:

• naukę i praktykę medytacji chrześcijańskiej zakorzenionej w duchowości benedyktyńskiej. Medytacja pomaga praktykowaniu modlitwy przedłużonej oraz umożliwia nauczenie się świadomego kierowania własnym życiem,
• pracę z cnotami i wadami pod okiem doświadczonego terapeuty,
• codzienną indywidualną modlitwę,
• wspólną Eucharystię z konferencją duchową,
• adorację Najświętszego Sakramentu,
• możliwość spowiedzi.

 

CO JEST WLICZONE W CENĘ?

• Noclegi (pokoje 1-osobowe),
• posiłki, nalewki, zioła wg. św. Hildegardy potrzebne do przeprowadzenia postu (nie do indywidualnej terapii zleconej przez lekarza),
• produkty wspomagające oczyszczanie organizmu,
• diagnostyka wstępna (jedna wizyta) i opieka lekarska.

 

Rekolekcje rozpoczną się obiadem o godzinie 12:30 w poniedziałek 04 lipca 2022, można przyjeżdżać od godziny 10:00 (rozpoczną się wizyty lekarskie). Zakończenie rekolekcji w sobotę 09 lipca 2022 około godziny 14:00.

 

W razie pytań prosimy o kontakt z o. Tomaszem Tęgowskim OFM Conv.

(+48) 502 632 744

 

ZAPISZ SIĘ NA REKOLEKCJE

Szczegóły

Start:
4 lipca 2022 @ 10:00
Koniec:
9 lipca 2022 @ 14:00
Koszt:
1200PLN – 1500PLN
Wydarzenie Tagi:
, , , ,
Organizer:
Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego
Email:
rekolekcje@dmk.pl
Organizer Website:
View Organizator Website